Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Carcassonne – gra na bezludną wyspę 7,99 E

Carcassonne – gra na bezludną wyspę

Ocena Redakcji
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Jeśli miałbym spędzić rok na jakimś odludziu i na moim iPadzie móc zainstalować tylko jedną grę – byłby to Carcassonne.

To strategiczna planszówka, w której na przemian z przeciwnikiem dokładamy na stole kolejne klocki, budując w ten sposób małą krainę. Podstawowe elementy krajobrazu to miasta, drogi, pola i klasztory.

Carcassonne na Ipada i iPhona

Klocek po klocku budujemy razem z przeciwnikiem strefy wpływów

Oprócz otrzymywanych klocków mamy do swojej dyspozycji siedmiu osadników, których możemy umieszczać na wybudowanych strukturach, zostając w ten sposób ich właścicielami, co przekłada się na punkty. Te naturalnie stanowią o końcowej wygranej.

Gra idealnie miesza element losowy z dobrą, głęboką analizą każdego posunięcia. Nikt nie wie, jak klocek dostanie w następnej kolejce, wiadomo natomiast jakie zostały i co robi przeciwnik – struktury budujemy oczywiście wspólnie na jednym terenie. Trzeba brać pod uwagę liczbę pozostałych do dyspozycji osadników, którzy wracają do nas tylko jeśli skończymy budowę, którą obstawiają (zamkniemy miasto murami, skończymy drogę od jednego skrzyżowania do drugiego).

Kluczem do zwycięstwa w Carcassonne jest umiejętne dysponowanie własnymi zasobami, optymalne lokowanie klocków a także utrudnianie gry przeciwnikowi – takie rozkładanie puzzli aby nie mógł on skończyć swoich inwestycji a więc nie był w stanie odebrać swojego osadnika i premii za ukończenie budowli.

Witch to jeden z najbardziej niewdzięcznych komputerowych rywali

Oczywiście nie wytłumaczę tutaj niuansów gry i punktowania, trzeba to rozkminić samemu, co na początku nie jest łatwe – ale przecież nie niemożliwe. Z moich obserwacji widzę, że ludzie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy starali się zgłębić tajniki tej gry i nie do końca im wyszło i tych, którym się udało i zostali z miejsca fanatycznymi wyznawcami Carcassonne’a.

Gra umożliwia pojedynki lokalne (szczególnie fajne na iPadzie, którego duży ekran zamienia się w fizyczną planszę do gry), grę online z przypadkowymi graczami lub z przyjaciółmi i grę przeciwko komputerowi, który na najwyższych poziomach jest bezlitośnie przebiegły i złośliwy.

Carcassonne na iPada i iPhona

Solitaire czyli pasjans to dodatkowa opcja gry na solo, nam nieszczególnie przypadła do gustu.

Fajną opcją gry na odległość jest możliwość wykonania swojego ruchu w wolnej chwili. Gra wysyła wówczas wiadomość na iPhona czy iPada do naszego przeciwnika, a ten może odpalić grę i kiedy ma czas, zrobić swój ruch, odbijając piłeczkę do nas. Owszem, taka runda może trwać tydzień czy dwa, ale to nie jest gra dla nastolatków z ADHD.

Cena może odstraszać – to „aż” 8 EUR, ale uwierzcie – naprawdę warto, bo będziecie do niej wracać tak jak do Safari czy Facebooka… Jeszcze inne tłumaczenie może być takie – to gra dla myślących, a tacy z reguły nie mają problemów z zarabianiem pieniędzy…

Jeśli lubicie gry strategiczne, gdzie o zwycięstwie decyduje chłodna kalkulacja i umiejętność przewidywania, a jednocześnie nakręca was dreszczyk emocji związany z losowym doborem elementów rozgrywki, Carcassonne będzie strzałem w dziesiątkę, bez wahania przyznam jej tytuł jednej z najlepszych i najbardziej grywalnych pozycji w AppStorze, pozycja obowiązkowa!

Carcassonne - TheCodingMonkeys Wersja na iPhone’a

Carcassonne - TheCodingMonkeys Wersja na iPada

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

3 komentarze

 1. Z iPadowych adaptacji gier planszowych to koniecznie trzeba posiadać w kolekcji Ticket To Ride:
  http://itunes.apple.com/pl/app/ticket-to-ride/id432504470?mt=8

  Grywalność na poziomie Carcassonne albo i większa… 🙂

  • Znamy, gramy, niedługo opiszemy i to 🙂

 2. Podobno bardzo dobra jest też nasza rodzima Neuroshima Hex:

  http://itunes.apple.com/pl/app/neuroshima-hex/id391297152?mt=8

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena