Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Crimson: Steam Pirates – solidna turówka na iPady FREE

Crimson: Steam Pirates – solidna turówka na iPady

Ocena Redakcji
  • Pomysł
  • Technika
  • Grywalność

Crimson: Steam Pirates - Bungie Aerospace Corporation
Wojenne strategie turowe to gatunek wręcz stworzony na sprzęty dotykowe, a szczególnie iPady. Duży ekran, bezpośredni dostęp do jednostek, przesuwanie ich palcem niczym pionki po planszy – grać nie umierać. Każdy kto lubi ten gatunek ma teraz kolejny, bardzo dobry powód by to robić : CRIMSON: Steam Pirates.

Fabuła jest mało znaczącą wariacją na temat „co by było gdyby piraci przetrwali do czasów silników parowych”. Gra toczy się na morzu i wyspach, do dyspozycji mamy okręty wojenne a później również samoloty. Naszym celem jest zatapianie, abordaż, porwania, grabienie portów, ucieczki, itd – ot, piracki fach w początkach XXw. Dużo bardziej istotna od historii jest jednak sama rozgrywka.

Crimson Steam PiratesCrimson jest klasyczną turówką, w której gra toczy się w oparciu o rundy. Definiujemy w niej wszystkie ruchy naszych jednostek  i odpalamy ich specjalne funkcje a potem patrzymy sobie co z tego wyniknie i jaki posunięcia wykonał konsolowy przeciwnik.

Każdy z naszych okrętów ma przypisane konkretne parametry, takie jak szybkość, zasięg armat, uzbrojenie, opancerzenie, załoga, itd. Oczywiście zmieniają się one w zależności od rozwoju wydarzeń, np. ciężko uszkodzona jednostka będzie płynęła wolniej, ranna załoga będzie miała mniejsze szanse w przejęciu wrogiego okrętu, itd.

Crimson Steam Pirates

W każdym ruchu możemy zmienić pozycję okrętu na mapie oraz ustalić jaki bonus ma być wykorzystany (naprawa, mocniejszy ostrzał, szybsze tempo, leczenie załogi, rabunek, itd). Jeśli dochodzi od abordażu na pokład wroga, na specjalnym ekranie pojawia się opcja taktycznego doboru poszczególnych drużyn idących do ataku.

To co mi się spodobało, to w miarę realistyczne podejście do zwrotności okrętów, trasy po jakich się poruszają mają kształt średnio elastycznego bambusa,. Promień skrętu jest ograniczony i odwrotnie proporcjonalny do prędkości, co przekłada się na bardziej złożone planowanie taktyczne swojego ruchu.

Crimson Steam Pirates

Ciekawą opcją jest też przypisanie armat do obu burt okrętu, przez co na przykład uszkodzone działa na prawej burcie zmuszają do ataku wroga tylko lewą stroną okrętu.

Pierwsze pobranie gry – darmowe – daje nam do zabawy osiem misji, które szczerze mówiąc są dosyć proste. Jak to coraz częściej bywa, kolejne epizody to już zakup za pieniążki, jednak misje stają się bardziej zaawansowane pod względem ilości sprzętu i możliwości taktycznych, dochodzą tam bowiem nowe jednostki (samoloty i ubooty) i nowe bonusy. Crimson: Steam Pirates wykonana jest bardzo solidnie, grafika w grze jest dopracowana i jedyne co mnie osobiście razi to wmontowane w ekrany powitalne fotki bohaterów, które rażą sztuczną i tanią stylizacją.

Crimson Steam Pirates

Gra oferuje też tryb lokalnego multiplayera, gdzie obaj gracze wykonują swoje ruchy na zmianę na tej samej planszy.

Polecam gorąco Crimsona wszystkim fanom dobrej, turowej strategii, zabawy powinno starczyć na parę godzin, tym bardziej że każda misja jest oceniana w puntach rankingowych, a więc nawet po skończeniu można pokusić się o wyśrubowanie lepszego wyniku.

Crimson Steam Pirates

No i co najważniejsze – pierwsze osiem testowych poziomów jest zupełnie darmo, więc nic nie szkodzi przynajmniej spróbować.

Niestety dla ajfonowców, gra TYLKO na iPada.

Crimson: Steam Pirates - Bungie Aerospace Corporation POBIERZ TERAZ GRATIS w APPSTORE

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

Jeden komentarz

  1. wiem że się powtarzam ale może zna ktoś coś podobnego do Sleepwalker time to wake up na iosa?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena