Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

FAQ – gry na iPhone’a i iPada

FAQ – gry na iPhone’a i iPada

Ponieważ doskonale wiemy, że nie każdy musi wiedzieć wszystko, postanowiliśmy przygotować króciutki poradnik dla posiadaczy iPhone’a i iPada, którzy chcieliby sobie w coś zagrać, a nie wiedzą ani skąd to wziąć, ani jak się to obsługuje.

1. Skąd mam wiedzieć, w jakie gry grać na iPhone’i i iPadzie?
Niniejszy blog pełni funkcję dokładnie takiego przewodnika po grach dostępnych na iPhone’a i iPada. Pokazujemy, jakie tytuły pojawiają się w AppStore (o którym za chwilę), w co warto zagrać, przypominamy też o promocjach, bo przy ich okazji można schwytać naprawdę niezłe tytuły nierzadko zupełnie za darmo (i legalnie).

2. Ani iPad, ani iPhone nie ma gałek, tu się w ogóle da grać w coś innego niż strategie?
Tak na iPhone’ie, jak i na iPadzie (przy czym na tym drugim jest wygodniej) producenci opanowali już sposób sterowania: wyświetlają nam na ekranie jedną lub dwie wirtualne gałki, działające zupełnie tak samo, jak te, które znamy z dżojpadów! Trzeba się oczywiście przyzwyczaić do tego, że nie stawiają oporu, ale po chwili treningu można naprawdę wygodnie grać, nawet w strzelaniny oglądane oczami bohatera! Tak, takie też są, chociaż głównie na iPadzie.

Dungeon Hunter 2, diablopodobna gra: gałka po lewej stronie, przyciski z umiejętnościami po prawej. Gra się bardzo wygodnie!

3. Skąd mam brać gry?
Gry znajdziesz w sklepiku AppStore, dostępnym z poziomu Twojego telefonu lub tabletu. Klikasz na ikonkę AppStore, wybierasz opcję Szukaj, a potem sprawdzasz na www.igranie.com, w jaki tytuł warto zagrać i wpisujesz go w dostępne pole. Potem jeszcze trzeba tylko za niego zapłacić (wymagana karta kredytowa, sklep sam Cię przeprowadzi przez proces jej rejestracji).

4. Karta kredytowa? Czyli jak zgubię telefon to mam giga-debet?
Każda transakcja z poziomu AppStore’a musi być zatwierdzona hasłem. Pod warunkiem zatem, iż nie nakleiłeś go na samym iPhone’ie lub iPadzie, nikt nie narobi Ci debetu. Kupuj spokojnie, tylko pamiętaj, żeby hasło nie było przesadnie łatwe do zgadnięcia.

Karty kredytowe są bezpieczne - nie da się raz na zawsze zalogować na iPhone'ie ani na iPadzie i w nieskończoność kupować rzeczy z AppStore'a

5. iPhone, iPad? Czy jak kupię grę na jednym urządzeniu, będę ją miał też na drugim?
Z tym różnie bywa, wszystko zależy od wersji gry. Zasada jest taka: jeśli kupisz coś na iPhone’ie, masz to również na iPadzie. Jeśli jednak kupisz grę na iPadzie (zwykle takie gry mają w tytule literki HD lub podtytuł for iPad), nie będziesz jej miał na iPhone’ie. Aby ściągnąć kupioną grę na drugim urządzeniu, wystarczy ją wyszukać i potwierdzić zakup hasłem – sklep dopiero wtedy napisze nam, że aplikacja została już raz kupiona i teraz zostanie ściągnięta za darmo.

6. Czy gra dostępna jest tylko na urządzeniu, na którym ją kupiłem?
To jest właśnie piękne – nie! Jeśli na innym iPhone’ie lub iPadzie włączysz to samo konto AppStore’a i potwierdzisz je hasłem, będziesz mógł ściągnąć na to urządzenie wszystkie gry powiązane z tym kontem! AppStore wprawdzie tego nie wyczuje i będzie Cię straszyć cenami, ale jeśli je klikniesz i potwierdzisz, pojawi się komunikat, że dana gra została już zakupiona i zostanie ściągnięta za darmo.

7. Jak sprawdzić, które aplikacje na iPhone’a albo iPada kupiłem?
Znamy ten ból, nie ma się czego wstydzić. Też zapominamy, co kupiliśmy. Aby sprawdzić pełną listę powiązaną z kontem, należy wejść do AppStore, następnie kliknąć na Updates, wybrać Purchased, a potem tylko zdecydować, czy chcemy przeglądać wszystko, co kupiliśmy, czy tylko te rzeczy, których nie ma na iPhone’ie czy też iPadzie, z którego korzystamy.

W AppStore, w opcji Update (nielogicznie!) możemy sprawdzić, które aplikacje już kupiliśmy i które mamy zainstalowane na aktualnie używanym urządzeniu

8. Czy to prawda, że gry na iPhone’a i iPada to prostackie strzelanki?
Niesprawiedliwe uogólnienie – to nieprawda. Na iPhone’ie i iPadzie działa nawet Unreal Engine, czyli program napędzający chociażby konsolowe Gears of War 3. Jego moc można podziwiać w tytule Infinity Blade, szokująca grafika. Co do samej grywalności: ekran dotykowy daje mnóstwo możliwości wszelkim gatunkom. Wygodnie się gra w strategie, w przygodówki, w strzelaniny, w gry rytmiczne… iPhone i iPad stały się już konsolami do gier i jest na nich pełen przekrój gatunkowy!

9. Jak łapiecie screeny z gier na iPhone’a i iPada? Jest jakaś aplikacja do tego?
O dziwo Apple pozwala na łapanie screenów ze swoich urządzeń w kompletnie banalny sposób: wystarczy przytrzymać górny przycisk urządzenia, a potem nacisnąć kwadrat. Ekran rozbłyskuje, a zrzucony screen ląduje w Zdjęciach. Warto pamiętać, że takie screeny można łapać w każdej aplikacji.

10. Co mam wybrać? iPhone albo iPad czy Nintendo DS albo Sony PSP/Vita?
Zależy jakie gry lubisz. My wybraliśmy iPhone’a i iPada, bo potrzebujemy gier szybkich, efektownych, a ich platforma musi się nam mieścić w kieszeni (nooo, albo w teczce :)). Propozycje na Sony PSP i nadchodzące Vita są pełnoprawnymi tytułami z rozbudowaną rozgrywką. Na iPhone’ie też się takie trafiają, ale więcej tutaj zabawnej drobnicy, kosztującej grosze. Warto wspomnieć, że ta sama drobnica na Nintendo DS-ie potrafi kosztować… kilkadziesiąt euro za sztukę. Polecamy więc iPada i iPhone’a do grania przede wszystkim ludziom zajętym, ale jednocześnie odmawiającym marnowania czasu na bezproduktywną jazdę autobusem lub patrzenie w telewizor.

Prawdopodobnie najpopularniejsza konsola przenośna w Polsce - iPhone. Tutaj w wersji 4, z wyższą rozdzielczością ekranu

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

Jeden komentarz

  1. Komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena