Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Game Dev Story, uzależniająca strategia 2,99 E

Game Dev Story, uzależniająca strategia

Ocena Redakcji
  • Pomysł
  • Technika
  • Grywalność

Game Dev Story to przemyślana i interesująca gra, w której prowadzimy studio zajmujące się produkcją gier komputerowych. Początkowo wojujemy na rynku pecetowym, z czasem przenosimy się na konsolowy, a wreszcie wypuszczamy własną konsolę.

Dobrym programistom klawiatura dosłownie pali się pod palcami

Ta strategia ekonomiczna potrafi dać na początku w kość, ale gdy już zrozumiemy jej mechanizmy, nic nie jest w stanie powstrzymać naszego marszu ku pierwszym miejscom list przebojów. Dlatego też najciekawsza jest przez pierwsze trzydzieści-czterdzieści minut, potem zaczyna się coraz silniej wkradać rutyna.

W pierwszej kolejności w Game Dev Story należy zatrudnić ludzi podzielonych wprawdzie na kilka zawodów, ale tak naprawdę odznaczających się czterema podstawowymi cechami – zdolnością pisania scenariusza, umiejętnościami programistycznymi oraz skillami związanymi z grafiką i muzyką. Zespół początkowo liczy tylko kilka osób, z czasem się rozrasta – a jakość gry zależy od sumy parametrów naszych pracowników.

Brzmi to na grę prostą, ale przygotowano to wszystko w odpowiedni sposób. Gdy zdecydujemy się na pracę nad projektem, wyznaczone zostają kamienie milowe, przed którymi przydzielamy osoby do odpowiednich działań – najpierw piszemy scenariusz, przy 20 procentach prac tworzymy grafikę i tak dalej. Te chwilowe zrywy podnoszą sumaryczną wartość gry, a więc przekładają się na sprzedaż.

Zatrudniamy nowych ludzi, ale lepszym wyjściem (chociaż niekoniecznie tańszym) jest szkolenie dotychczasowych pracowników. Niestety w pewnym momencie okazuje się, że nawet miliard (!) dolarów włożony w szkolenia nie zrobi z krowy orła i pozostaje nam jedynie zatrudnienie wszechstronnego hakera, który i scenariusz napisze, i wszystko oprogramuje, a nawet udźwiękowi i umuzyczni.

Autorzy odrobili lekcje i potrafią nabijać się ze współczesnego rynku. Oto premiera Intendro Whoops!

Ważny jest dobór odpowiedniego rynku, określony liczbą sprzedanych konsol – oczywiście tworzenie na konsole pociąga za sobą dodatkowe koszty dla jej producenta.

Grafika stworzono w modnym, ośmiobitowym stylu, który jednak czasami przeszkadza – zwłaszcza w grze, która teoretycznie opowiada o najnowszych technologiach. Ale taki już urok Game Dev Story. Ostrzegam, łatwo się w tej grze zatracić i na przykład nie wysiąść z autobusu na swoim przystanku. Dobra alternatywa dla poważniejszych strategii typu Carcassonne.

 

KUP TERAZ

Game Dev Story - Kairosoft Co.,Ltd Wersja na iPhona

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena