Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

GameCenter w iOS 5.0 – lepsza motywacja do grania?

GameCenter w iOS 5.0 – lepsza motywacja do grania?

GameCenter, natywna aplikacja Appla na jego urządzenia przenośne miała być odpowiedzią na systemy profilów gracza znane z konsol stacjonarnych – pioniera w tej dziedzinie czyli Xbox’a i kopiującego po nim szybciutko Playstation. Ideą takiego systemu jest tworzenie swoistej kroniki gracza, która odnotowuje w jakie gry graliśmy w karierze i jakie osiągnęliśmy w nich sukcesy oraz daje możliwość podzielenia się tym ze znajomymi i całym światem.

Podczas gdy części graczy totalnie to zwisa i powiewa, na drugim biegunie znajduje się liczna grupa dla której zdobyte punkty, medale, puchary czy plakietki są bardzo istotną częścią grania, w przypadkach ekstremalnych nawet niezbędną – mimo że mają wartość czysto emocjonalną, bo nie dostajemy za nie żadnych wymiernych korzyści materialnych czy finansowych.

Pierwsze podejście Appla do sprawy nie zrobiło na mnie dużego wrażenia. Jak na tą firmę, system wyglądał archaicznie, nie miał wielu obowiązkowych funkcji a przede wszystkim nie był (i dalej nie jest) obowiązkowym wymaganiem w stosunku do twórców gier na tę platformę. Oczywiście największe hity na iPhona niemal od razu dołączyły do GameCenter i odpalając takie Angry Birdsy czy Carcassone mogliśmy zalogować się na nasze konto i gromadzić punkty, ale część znanych gier wprowadziła wcześniej lub równolegle własne systemy, zwane „social gaming platforms” np. Crystal czy Openfeint.

Wraz z wczorajszą premierą nowego iOSa – wersja 5.0 – wśród wielu nowości pojawił się też odświeżony GameCenter. I przyznam od razu, że jest już bliżej tego, co sprawia że na konkretnej platformie gramy dłużej, chętniej i intensywniej.

GameCenter na iOS 5.0 Ekran powitalny iPad

GameCenter na iOS 5.0. Ekran powitalny - wersja iPad. Własna fotka nadaje w końcu profilowi bardziej osobistego charakteru.

Na dzień dobry wita nas strona główna z naszym profilem, który uzupełnić możemy teraz o zdjęcie i nasze motto/hasło/stronę www czy cokolwiek innego co chcemy przekazać światu. Widzimy też łączną liczbę naszych punktów, gier oraz znajomych.

Kolejna zakładka pokazuje nam rankingi naszych znajomych oraz najlepszych graczy na świecie. Sumowane są tutaj wszystkie punkty uzyskane za odblokowane osiągnięcia w grach systemu GameCenter. Mozemy też podejrzeć profile naszych znajomych, zobaczyć w jakie gry grali, ile zdobyli na nich osiągnięć i punktów. To co może pobudzić niektórych do powrotu do konkretnej gry to informacja czy ranking naszego znajomego dla tej produkcji jest wyższy od naszego czy nie. Widać także kto ile w każdej grze uzyskał łącznie punktów w bezpośrednim porównaniu.

GameCenter iOS 5.0 wersja iPhone porównanie znajomych

Ranking naszych znajomych, wraz z punktami i osiągnięciami (iPhone)

GameCenter iOS 5.0 wersja iPhone porównanie znajomych

Każdy znajomy, każda gra, każdy "acziwment". Game Center obnaża nasze wyniki i wydaje wyroki w trybie natychmiastowym

Kolejna sekcja – GRY – to lista naszych gier z aktywnym systemem GameCenter. Znajdziemy tam wszystkie informacje gromadzone przez aplikację Apple’a, a więc ocenę gry z AppStore’a, cenę, wszystkie nasze osiągnięcia i punkty, tabelę liderów, listę znajomych którzy grają w tę grę oraz czas ostatniego logowania do gry. Możemy też z tego miejsca odpalić grę.

GameCenter iOS 5 Gry i osiągnięcia

Tu możemy sprawdzić czego nam jeszcze brakuje do "calaka"

Ostatnia sekcja – ZAPROSZENIA – jak sama nazwa wskazuje służy do poszerzania listy naszych grających znajomych, w tym celu potrzebny będzie ich Kontakt wraz z adresem mailowym jakiego używają do Apple ID.

Odświeżony GameCenter wydaje się dużym krokiem naprzód w stosunku do wersji premierowej i w połączeniu z nowym Notification Center (funkcja Powiadomienia w iOS 5) może zmobilizować tych, którzy lubią rywalizację z przyjaciółmi albo po prostu zbieractwo punktów lub wyciskanie z gier ostatnich soków. Ja na pewno będę zaglądał tu dużo częściej, tym bardziej że wgląd w to co, w co intensywnie grają moi znajomi może być dobrą podpowiedzią co następnego kupić sobie w AppStorze.


Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena