Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Osmos – wyjątkowe przeŻycie 2,39 EUR

Osmos – wyjątkowe przeŻycie

Ocena Redakcji
  • Pomysł
  • Technika
  • Grywalność

Osmos - Hemisphere Games Podczas gdy znakomita większość gier na iPhona czy iPada robiona jest pod gracza impulsywnego, dynamicznego, który gra w biegu i na szybko, czasami pojawiają się też w AppStorze pozycje z totalnie innej bajki. Takie, którymi delektuje się najlepiej wieczorem, przy zgaszonym świetle, ze słuchawkami na uszach, bez pośpiechu i w skupieniu. Jeśli szukasz czegoś w tym stylu – OSMOS cię oczaruje.

To coś między grą, a multimedialnym wykładem o początkach istnienia, kosmosie, życiu i ewolucji. Używając modnych sformułowań: „ambientowe przeżycie”. Naszym bohaterem jest bliżej nie sprecyzowana istota – komórka, jajo, planeta – po prostu żywy, okrągły obiekt, a naszym celem jest przetrwanie w oparciu o podstawowe prawa natury i ewolucji.

Gra nie ma praktycznie żadnych przycisków do sterowania, nasz obiekt poruszamy wyrzucając cząstkę siebie w przeciwną stronę. Kiedy zetkniemy się z innymi istotami, wchłaniamy je jeśli są mniejsze lub jesteśmy wchłaniani jeśli są one większe od nas. Im szybciej chcemy się poruszać, tym więcej energii (swojej średnicy) zużywamy, a więc stajemy się mniejsi i słabsi. Jest w tym naturalna parafraza życia – aby przetrwać musimy spokojnie zaplanować następny ruch, liczyć siły na zamiary i unikać większych od siebie, jednocześnie polując na słabsze jednostki.

Naturalnie z czasem w grze pojawiają się dodatkowe elementy i prawa rządzące otoczeniem, mniej lub bardziej drapieżni przeciwnicy, grawitacja, ruch orbitalny, itd.

Gra czaruje oprawą graficzną i dźwiękiem – przestrzenną elektroniką skomponowaną przez niezależnych artystów. Podkreślę to jeszcze raz: wyruszcie na podróż z Osmosem na spokojnie, po ciemku, ze słuchawkami. Full relax.

Jest to na pewno jedna z ciekawszych, głębszych artystycznie pozycji na iOSa, warta polecenia odbiorcom wrażliwym na walory estetyczne i koncepcyjne. No i naturalnie, pozycja obowiązkowa na wycieczkę do Amsterdamu…
Osmos - Hemisphere Games Wersja na iPhone / iPod / iPad

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena