Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Puzzle Quest, świetne dla miłośników Bejeweled 2,99 E

Puzzle Quest, świetne dla miłośników Bejeweled

Ocena Redakcji
  • Pomysł
  • Technika
  • Grywalność

Puzzle Quest to starsza już gra (jedna z pierwszych, od których zaczął się wielki boom gier na iPhone’a oraz w ogóle gier w dystrybucji cyfrowej), ale jej długość i jakość sprawiają, że nie sposób przejść obok niej obojętnie.

W tej grze najważniejszy był (i nadal jest) pomysł: połączono tutaj mechanikę z Bejeweled z rasową grą RPG, w której prowadzi się bohatera, który ma czary, statystyki i wyposażenie. Wyszło to nad wyraz dobrze!

Poruszamy się po całkiem sporej mapie, wypełniając zadania, broniąc się przed atakującymi potworami i odwiedzając (a z czasem również podbijając) miasta. Brzmi jak zwykła gra fabularna, ale najważniejszy element – czyli walkę – zrealizowano jako wariację na temat Bejeweled.

Mapka początkowo jest niewielka, z czasem robi się na niej gęsto od dróg i pilnujących ich potworów.

Brzmi to tylko pozornie idiotycznie i prędko okazuje się, że przesuwanie kolorowych kamyczków idealnie się sprawdza. System jest bowiem sprytny – mamy cztery różne kolory kamyków, układanie kombinacji z nich daje nam energię odpowiedniego koloru, wymaganą do odpalania najrozmaitszych czarów. Te kupujemy albo poznajemy od pojmanych przeciwników. Na planszy znajdują się również monety (ułożenie trzech obok siebie daje nam pieniądze niezbędne do rozbudowy miasta i kupowania ekwipunku) oraz fioletowe gwiazdki, symbolizujące punkty doświadczenia.

Ostatnim elementem na planszy są czaszki i to poprzez ich układanie zadajemy obrażenia przeciwnikowi – często zmodyfikowane o nasz ekwipunek, który potrafi wpływać na naszą siłę uderzenia na najróżniejsze sposoby. Gra jest zadziwiająco taktyczna, bo widzimy, jakimi czarami dysponuje przeciwnik i staramy się robić wszystko, żeby tylko nie zebrał wystarczająco dużo energii na odpalenie jakiegoś potężnego zaklęcia. Jednocześnie sami zbieramy kamienie tego koloru, który jest nam najbardziej potrzebny.

Nietypowe pole walki jak na erpega - ale sprawdza się równie dobrze jak dwóch rycerzy okładających się mieczami.

Założenia są więc dość skomplikowane, ale gra na nich nie poprzestaje – jest epicka również pod względem graficznym i muzycznym. Podniosłe hymny dobrze współgrają z ostrą grafiką, która jednak nie każdemu przypadnie do gustu, bo jest wpuszczona w klimaty japońskie.

Puzzle Quest to wyprawa na wiele godzin i setki plansz z przestawianiem kolorowych kamyczków. Jeśli Bejeweled to dla nas za prosta rozrywka i pragniemy „czegoś więcej”, Puzzle Quest spełni te potrzeby z nawiązką.

Wersja na iPhone’a

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena