Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Crimson: Steam Pirates – solidna turówka na iPady FREE

Crimson: Steam Pirates – solidna turówka na iPady

Ocena Redakcji
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Crimson: Steam Pirates - Bungie Aerospace Corporation
Wojenne strategie turowe to gatunek wręcz stworzony na sprzęty dotykowe, a szczególnie iPady. Duży ekran, bezpośredni dostęp do jednostek, przesuwanie ich palcem niczym pionki po planszy – grać nie umierać. Każdy kto lubi ten gatunek ma teraz kolejny, bardzo dobry powód by to robić : CRIMSON: Steam Pirates.

Czytaj dalej ...
Ticket to Ride – kolejowa planszówka dla myślących 5,49 E

Ticket to Ride – kolejowa planszówka dla myślących

Ocena Redakcji
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Ticket to Ride - Days Of Wonder, Inc. Ticket to Ride to kolejna adaptacja popularnej gry planszowej, która święci triumfy na większej platformie Appla. Zresztą nie powinno to dziwić, dotykowe ekrany iPadów są wręcz stworzone do tego żeby przesuwać po nich pionki, w przeciwieństwie do nie zawsze udanego biegania z giwerą czy kierowania samochodem.

Tutaj pokierujemy zatem pociągiem, a przynajmniej jego bardzo odległą metaforą w postaci małych klocuszków, tworzących linie kolejowe. Ticket To Ride to gra strategiczna, której celem jest uzyskanie jak największej ilości punktów przez budowę połączeń na mapie. Zaczynamy od USA, ale do kupienia są też inne kontynenty.

Czytaj dalej ...
Osmos – wyjątkowe przeŻycie 2,39 EUR

Osmos – wyjątkowe przeŻycie

Ocena Redakcji
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Osmos - Hemisphere Games Podczas gdy znakomita większość gier na iPhona czy iPada robiona jest pod gracza impulsywnego, dynamicznego, który gra w biegu i na szybko, czasami pojawiają się też w AppStorze pozycje z totalnie innej bajki. Takie, którymi delektuje się najlepiej wieczorem, przy zgaszonym świetle, ze słuchawkami na uszach, bez pośpiechu i w skupieniu. Jeśli szukasz czegoś w tym stylu – OSMOS cię oczaruje.

Czytaj dalej ...
Flight Control HD, wieczny klasyk 0,79 E

Flight Control HD, wieczny klasyk

Ocena Redakcji
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Niezła gra, perfekcyjnie korzystająca z ekranu dotykowego – Flight Control tak w wersji na iPhone’a, jak i iPada to gra troszkę przypadkowa, ale takie właśnie najbardziej kochamy. Można się mocno w nią wkręcić, jak i zostawić po trzech minutach grania.

Zostajemy kimś w rodzaju kontrolera lotów i naszym zadaniem jest niedopuszczenie do katastrofy. Na ekran z różnych stron trafiają różnokolorowe samoloty, a zadaniem naszego palca jest takie wyznaczenie im trasy, żeby wylądowały bezpiecznie, przy okazji nie zaliczając zderzenia z innymi. Zadanie pozornie banalne staje się nie lada wyzwaniem na trudniejszych poziomach.

Czytaj dalej ...
Anomaly: Warzone Earth, polska strategia 0,79 E

Anomaly: Warzone Earth, polska strategia

Ocena Redakcji
Ocena Czytelników
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Anomaly: Warzone Earth najpierw pojawiło się na pecetach w formie cyfrowej, ale to na iPhone’ach i iPadach cieszy się obecnie największą estymą – CNet umieścił go nawet na liście najlepszych gier na iPada

Czym jest ta gra? To futurystyczny, odwrócony tower defense, w którym nie zajmujemy się stawianiem działek i obserwowaniem, jak robią miazgę z drepczących przeciwników, tylko sami drepczemy. Przed misją ustalamy, którędy nasz konwój ma się poruszać, możemy go też zwiększać o kolejne pojazdy, a te które już w nim są – ulepszać.

Czytaj dalej ...
Game Dev Story, uzależniająca strategia 2,99 E

Game Dev Story, uzależniająca strategia

Ocena Redakcji
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Game Dev Story to przemyślana i interesująca gra, w której prowadzimy studio zajmujące się produkcją gier komputerowych. Początkowo wojujemy na rynku pecetowym, z czasem przenosimy się na konsolowy, a wreszcie wypuszczamy własną konsolę.

Dobrym programistom klawiatura dosłownie pali się pod palcami

Ta strategia ekonomiczna potrafi dać na początku w kość, ale gdy już zrozumiemy jej mechanizmy, nic nie jest w stanie powstrzymać naszego marszu ku pierwszym miejscom list przebojów. Dlatego też najciekawsza jest przez pierwsze trzydzieści-czterdzieści minut, potem zaczyna się coraz silniej wkradać rutyna.

W pierwszej kolejności w Game Dev Story należy zatrudnić ludzi podzielonych wprawdzie na kilka zawodów, ale tak naprawdę odznaczających się czterema podstawowymi cechami – zdolnością pisania scenariusza, umiejętnościami programistycznymi oraz skillami związanymi z grafiką i muzyką. Zespół początkowo liczy tylko kilka osób, z czasem się rozrasta – a jakość gry zależy od sumy parametrów naszych pracowników.

Czytaj dalej ...
Carcassonne – gra na bezludną wyspę 7,99 E

Carcassonne – gra na bezludną wyspę

Ocena Redakcji
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Jeśli miałbym spędzić rok na jakimś odludziu i na moim iPadzie móc zainstalować tylko jedną grę – byłby to Carcassonne.

To strategiczna planszówka, w której na przemian z przeciwnikiem dokładamy na stole kolejne klocki, budując w ten sposób małą krainę. Podstawowe elementy krajobrazu to miasta, drogi, pola i klasztory.

Carcassonne na Ipada i iPhona

Klocek po klocku budujemy razem z przeciwnikiem strefy wpływów

Oprócz otrzymywanych klocków mamy do swojej dyspozycji siedmiu osadników, których możemy umieszczać na wybudowanych strukturach, zostając w ten sposób ich właścicielami, co przekłada się na punkty. Te naturalnie stanowią o końcowej wygranej.

Czytaj dalej ...
The Oregon Trail – gra inna niż wszystkie 0 E

The Oregon Trail – gra inna niż wszystkie

Ocena Redakcji
Ocena Czytelników
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Gry na iPhone rzadko są naprawdę oryginalne – ale trzeba przyznać, że The Oregon Trail to jedna z dziwniejszych i fajniejszych koncepcyjnie gier, jakie miałem okazję obejrzeć na tym urządzeniu.

Minigra związana z polowaniem jest fajnie dostosowana do ekranów dotykowych, trzeba tylko pamiętać, że przeładowanie strzelby zajmuje chwilkę. Oraz o tym, że goni nas czas

Zabawa polega na przejściu przez całe Stany Zjednoczone. Mamy dziewiętnasty wiek, razem z nami podróżuje nasza rodzina, a my musimy borykać się z głodem, chłodem, losowymi wydarzeniami, rwącymi rzekami i stale psującym się wozem. Do nas należy podjęcie decyzji wyłącznie o prędkości podróży oraz dokupieniu nowych przedmiotów w sklepie (no co, w końcu podróżujemy w taborze) – i wyruszamy.

Czytaj dalej ...
Plants vs Zombies, genialny tower defense 2,39 E

Plants vs Zombies, genialny tower defense

Ocena Redakcji
Ocena Czytelników
 • Pomysł
 • Grywalność
 • Technika

Gra o roślinkach wojujących z zombiakami. Plants vs Zombies zawojowało najrozmaitsze platformy, zaczynając od peceta, ale to na iPadzie i iPhone’ie odniosły największy sukces. To gra dziwaczna, ale konsekwentna i szalenie wciągająca.

Słoneczniki generują słoneczka oczywiście. A zombiak ze słupkiem na głowie jest silniejszy od kolegów

Zasady? Uproszczony tower defense. Mamy pięć alejek, którymi z prawej strony wędrują w naszą stronę zombiaki. Do nas należy ustawianie kwiatków po stronie lewej. Niektóre z nich strzelają, inne dają niezbędne słoneczka, za pomocą których kupujemy następne kwiatki – wydawałoby się standard.

Czytaj dalej ...