Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Sword & Poker – nieprzespane noce 2,39 E

Sword & Poker – nieprzespane noce

Ocena Redakcji
Ocena Czytelników
 • Pomysł
 • Technika
 • Grywalność

Sword & Poker na pierwszy rzut oka wygląda na dziwaczny japoński pomysł, podlany jeszcze dodatkowo niezbyt efektowną, mangową grafiką. Gra tytułuje się RPG-iem, ale jest nim w japońskim właśnie rozumieniu – czyli „niech bohater co jakiś czas dostanie lepszy miecz i trochę punktów zdrowia”. Na szczęście jeśli nie szukamy RPG-a, tylko gry logicznej (a na dodatek lubimy pokera), to lepszego tytułu nie znajdziemy.

Nie wygląda to porywająco, wiem. Ale gra się w to kapitalnie!

Sword & Poker ma konstrukcję prostą jak cep. Wchodzimy do lochu, w kolejnych komnatach napotykamy albo stwory, albo skarby. Te pierwsze trzeba pokonać, te drugie trzeba zebrać – klasyka prymitywnego RPG sprzed trzydziestu lat. Ważne jest jednak coś innego: sposób prowadzenia walki, bo to on świadczy o klasie tego tytułu.

Walka bowiem jest grą logiczną. Pomysł podobny do tego z Puzzle Quest, z tym że w tamtym walczyliśmy układając kamyczki jak w Bejeweled, a w Sword & Poker staramy się ułożyć jak najlepszy pokerowy układ kart. Plansza ma pięć na pięć pól, na środku już ułożony kwadrat z kart 3×3, a my dostajemy cztery karty do ręki. Wykonujemy posunięcia na przemian z przeciwnikiem, którego karty zresztą widzimy. I to zmusza nas do opracowywania (zwłaszcza na dalszych poziomach) zaawansowanych taktyk.

Cóż bowiem z tego, że mi uda się ułożyć strita po przekątnej, skoro w następnym ruch przeciwnik wypełni trzy „piątki kart” naraz (pionowo i dwa poziomo) i zabierze mi więcej punktów życia, bo w jednej z nich będzie miał kolor? Może lepiej rzucić czar i przestawić karty w środkowym kwadracie 3×3, a może (innym czarem) ukraść kartę przeciwnikowi?

Wielką rolę gra tutaj długoterminowe planowanie. Każdy zadany cios (czyli ułożony układ) z rzędu nabija nam pasek specjala, który po osiągnięciu maksimum przerabia nam jedną z kart (zwykle akurat tę, która jest nam niezbędnie potrzebna) na jokera. Joker może zastąpić każdą z kart, więc możliwe jest ułożenie mistycznego „five of a kind”, czyli kultowego układu z Lucky Luke’a, gdzie biedny kowboj mówił o szulerze „coś mnie tknęło, jak mi dał pięć dwójek”.

Mapa lochu - czasami są alternatywne ścieżki, więc tu też można pokombinować

Za walki zdobywamy klejnoty, a te z kolei wymieniamy na nowe bronie, tarcze oraz torby, przetrzymujące nasze punkty zdrowia. Na dane piętro lochu mamy bowiem określoną pulę punktów zdrowia (nie odnawiają się między walkami!), czasem tylko uda nam się zdobyć recharge coin, czyli monetkę, która pomiędzy walkami ładuje nam HP na max. Każda broń z kolei, poza siłą uderzenia przyporządkowaną do układu (jeden miecz może mieć siłę uderzenia 10 przy ułożeniu pary, ale za to słabiej się skaluje z mocniejszymi układami, drugi – idealnie nadawać się do układania stritów) ma jeszcze efekty specjalne, takie jak choćby zabranie wrogowi jednej karty po ułożeniu określonego układu.

Cóż mogę powiedzieć poza tym – japońska grafika po chwili przestaje przeszkadzać, oprawa nie ma znaczenia, a syndrom „jeszcze jednego piętra” jest na tyle silny, że Sword & Poker parę razy wygrał już z Battlefieldem 3, a to wielki wyczyn. Polecam, ale i ostrzegam. Wciąga jak bagno.

Wersja na iPhone

Wersja na iPada

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

6 komentarzy

 1. Cieszę się, że się spodobało. Zerknijcie też na Squids – połączenie Angry Birds i Final Fantasy Tactics, jak nazywa to Escapist 🙂

 2. Gdzieś mi mignęło na AppStore Cut the Birds 😀 Muszę to sprawdzić, o ile jeszcze nie usunięto tej gry za copyright infringement 😀

  • Your answer lifts the ineclligtnee of the debate.

  • Hello Memepics team,I have a beneficial offer for you.You can grneeate considerably more page views to your site & potentially increase the revenues by 10-15% without much effort.Our program requires no payments & gives you an astonishing opportunity to get new visitors in guaranteed proportion of 150-300% of the traffic you’ll send to MGID.Are you interested in details?Regards,Nataly MasonMGID, Inc.

  • tom,I was more shocked to see you drnkniig coors light than wearing MS sweater!!! Last time you had yuengling larger! that’s quite different from coors light ! gleisson henrique

 3. jak lubicie gry logiczne to Sleepwalker time to wake up na iosa czyli i na telefonie i ipadzie pójdzie

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena