Moje ulubione gry na iPada i iPhone'a

Ticket to Ride – kolejowa planszówka dla myślących 5,49 E

Ticket to Ride – kolejowa planszówka dla myślących

Ocena Redakcji
  • Pomysł
  • Technika
  • Grywalność

Ticket to Ride - Days Of Wonder, Inc. Ticket to Ride to kolejna adaptacja popularnej gry planszowej, która święci triumfy na większej platformie Appla. Zresztą nie powinno to dziwić, dotykowe ekrany iPadów są wręcz stworzone do tego żeby przesuwać po nich pionki, w przeciwieństwie do nie zawsze udanego biegania z giwerą czy kierowania samochodem.

Tutaj pokierujemy zatem pociągiem, a przynajmniej jego bardzo odległą metaforą w postaci małych klocuszków, tworzących linie kolejowe. Ticket To Ride to gra strategiczna, której celem jest uzyskanie jak największej ilości punktów przez budowę połączeń na mapie. Zaczynamy od USA, ale do kupienia są też inne kontynenty.

Ticket to Ride iPad

Same tory łączące poszczególne miasta są od początku wyznaczone na mapie, naszym zadaniem jest zajęcie ich przez własną linię kolejową. Składają się na nią karty-pociągi w różnych kolorach. Jedna linia kolejowa łącząca dwa miasta musi mieć jeden kolor, a więc jeśli dwie stacje dzieli na przykład dystans pięciu jednostek, musimy mieć pięć wagonów w tym samym kolorze. Grę zaczynamy z ośmioma wagonami w różnych kolorach, kolejne dobieramy w trakcie gry.W grze występują też „jokery” czyli uniwersalne wagony bez konkretnego koloru, zastępujące dowolną inną kartę.

Ticket to Ride iPad

Gra toczy się w systemie turowym, po jednym ruchu dla każdego kolejnego gracza. Możemy go wykorzystać do położenia wagonów na torach i ustanowienia połączenia lub dobrania kolejnych wagonów do naszej puli. Tory raz zajęte przez danego gracza nie mogą być wykorzystane przez innego a jego połączenie zostaje tam do końca gry.

Oczywiście połączeń nie budujemy sobie jak komu pasuje, na samym początku rozgrywki każdy otrzymuje do wyboru dwa czy trzy „kontrakty” czyli obowiązkowe połączenia dla dwóch konkretnych miast na mapie. Każdy kontrakt ma swoją wartość punktową – jeśli uda się nam go zrealizować do końca gry, punkty są dodawane, jeśli nie – odejmowane. W trakcie rozgrywki możemy też dolosować sobie kolejne zlecenia – jednak z góry nie wiemy jakie będą to miasta – dla smaczku mały element biznesowego ryzyka…

Ticket to Ride iPad

Jeśli trafimy na dwa już przez nas połączone – bingo, punkty od razu wpadają na nasze konto. Jeśli trafimy na miejsca poblokowane przez tory rywali – pech. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli zdecydujemy się dolosować kontrakt, mamy trzy do wyboru, ale przynajmniej jeden z nich musimy wybrać.

Gra w dużej mierze przypomina opisywany już (i ukochany przeze mnie) Carcassone – losowo otrzymywane elementy musimy jak najmądrzej wykorzystać na planszy, zdobywając jak najwięcej punktów dla siebie a jednocześnie utrudniając życie przeciwnikom przez blokowanie swoimi wagonami planowanych przez nich inwestycji.

Ticket to Ride iPad

Jak to bywa w przypadku takich pozycji, najciekawiej gra się w trybie online z innymi prawdziwymi przeciwnikami, a że gra należy do bardzo popularnych w AppStorze, o rywala nie trudno o każdej porze dnia i nocy. Co ciekawe – jeśli nasz przeciwnik się rozłączy, jego gra kontynuowana jest przez algorytm, a więc nie tracimy czasu i punktów do rankingów.

Oprawa graficzna i dźwiękowa nie pozostawia nic do zarzucenia, pozostaje więc tylko wrzucić Ticket to Ride na swojego ipada i zacząć solidnie główkować – zabawa dla lubiących myśleć strategicznie gwarantowana!

KUP TERAZ!   Ticket to Ride - Days Of Wonder, Inc. Gra dostępna tylko na iPada!

Ticket to Ride iPad

 

Copyright (c) iGranie.com 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoja ocena